Datça: Bir yanı Akdeniz Bir yanı Ege

"’Tanrı uzun yaşatmak istediği kullarını Datça’ya gönderir’’ .  Yunan filozof Strabon'un sadece bu sözü bile Datça’yı anlatmak için yeter.

Türkiye’nin  oksijen bakımından en zengin   yeri olan Datça, Akdeniz ile Ege’nin birleştiği, mavinin tüm tonlarını barındıran denizi , tertemiz havası ile gerçekten insanın ömrünü uzatan bir yer…

Tarihi,  güzellikleri, duvarlarını begonvillerin süslediği taş evleri, kekik kokan havası, dantel gibi işlenmiş koyları ve turkuaz renkli denizi ile Datça ;   mutlaka  görülmesi gereken yerlerden bir tanesi….

Dört bin yıllık tarihi ile  Knidos,  yaşanmışlıkları ve medeniyeti ile  Datça'da görülecekler arasında ilk sırada yer alıyor.   Astronomi ve matematik bilimcisi Eudoxus, doktor Euryphon, ünlü ressam Polygnotos ve dünyanın yedi harikasından biri sayılan İskenderiye Feneri'nin mimarı Sostratos’un yaşamış olduğu Knidos kenti ; bugün  Afrodit Heykeli ve Afrodit Tapınağı ile  ziyaretçilerini büyülüyor.

Datça,   yalnızca yaz aylarında değil,  İlkbahar ve Sonbahar’da da  doğayı doya doya yaşamak isteyenler için ideal bir yer.

Datça sportif, sosyal, kültürel aktivitelerin de yaşandığı özel bir ilçe. Yürüyüş rotalarından kaya tırmanışlarına, tekne gezilerinden  su ve rüzgar sporlarına  , çeşitli sanatsal ve kültürel etkinlikleri doyasıya yaşayacağınız bir belde.

Ünlü şair Can Yücel'in ölümüne kadar yaşadığı evinin de bulunduğu Eski Datça ise  taş evleri , dar sokakları, sanatçılar çarşısı ve birbirinden özel tasarım dükkanlarıyla  sanatseverlerin buluşma noktası.

Eski Datça bizleri geçmişe götüren taş yapılı dar sokaklarıyla olduğu kadar çeşitli sanatsal faaliyetlerin yürütüldüğü atölyeleri ile de ilgi çekiyor.

Datça yarımadası , Kültür ve Sanat akademisi, sanat atölyeleri , galerileri, sergileri , kütüphaneleri ve sanatçıları ile adeta bir sanat  merkezi.

Bademi, balı, kekiği ve  yöresel tatlarıyla zengin bir mutfağa sahip olan Datça;  bu unutulmaz lezzetleri  sahip olduğu topraklarda yaşamış   tüm medeniyetlerin izlerinden ve sahip olduğu yöresel ürünlerden alıyor.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından tamamı koruma altında olan tek yer Datça Yarımadası’na  gelmek için daha bir çok neden vardır….